header image
Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna
Tradycja smażenia powideł PDF Drukuj E-mail
Sad nad Wislą
Sad nad Wislą

Na przełomie XIX i XX w nad Dolną Wisłą było ponad 2 tysiące sadów przydomowych. Owoce wykorzystywano na własne potrzeby, a ich nadwyżkę zawożono do miast i sprzedawano. Szczególne znaczenie miał lokalny ekotyp śliwy węgierki, który charakteryzował się odpornością na niekorzystne czynniki klimatyczne i szkodniki, oraz tym, że pestki bardzo łatwo oddzielały się od miąższu.

 
Kocioł miedziany (kuprowy) i mieszadło (bocian)
Kocioł miedziany (kuprowy) i mieszadło (bocian)

Gospodynie przygotowywały wielkie kuprowe (miedziane) kotły z drewnianymi mieszadłami, rozpalały ognisko i wsypywały do naczyń dojrzałe, wcześniej wypestkowane owoce. Smażone najczęściej bez cukru, na wolnym ogniu nawet 3 dni, odznaczały się wyśmienitym smakiem.

 
Zapieczone w garnku powidła
Zapieczone w garnku powidła

Gotowe produkty umieszczano w kamiennych garnkach i zapiekano w chlebowych piecach. Gdy na powierzchni powideł utworzyła się spieczona skorupka, wyjmowano garnki i składowano w chłodnych piwnicach. Tak przygotowane i przechowywane powidła mogły być użyte do spożycia nawet po 2-3 latach.

 
Cedzidła produkowane w Grucznie ok. 1960 r.*
Cedzidła produkowane w Grucznie ok. 1960 r.*
Inne węgierki lokalnej odmiany musiały być wrzucane do kotłów wraz z pestkami, gdyż ich wyjmowanie pochłaniało zbyt dużo czasu. Brano owoce, które wisiały na drzewie do pierwszych przymrozków i charakteryzowały się lekko pomarszczoną skórką. Po usmażeniu, powidła przepuszczano przez specjalne cedzidła, skutecznie zatrzymujące pestki, nadające produktowi goryczkę i oryginalny smak.

 

W dniu 15 marca 2006 r . "Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły" zostały wpisane w kategorii orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

* fotografia pochodzi z książki  "Okolice Świecia", Władysław Łęga, Gdańsk 1965  r.

Region wytwarzania powideł PDF Drukuj E-mail
Dolna Wisła
Dolna Wisła
Dolina Dolnej Wisły jest odmiennym krajobrazowo regionem przecinającym wzniesienia pojezierzy, stanowiącym geograficznie przyjęty obszar doliny Wisły wraz ze strefą zboczową i częścią wysoczyzny na odcinku od Bydgoszczy do rozwidlenia rzeki Nogat w Białej Górze w okolicach Gniewa.

Dolina Dolnej Wisły rozciąga się na długości 120 km i szerokości od 3 do 15 km, jej zbocza osiągają wysokość względną od 50 do 70 m, łącznie zajmuje powierzchnię ponad 1 km2.

W czasach prehistorycznych dolina stanowiła ważny szlak komunikacyjny. Ze względu na bardzo dobre i specyficzne warunki glebowo-klimatyczne w średniowieczu rozpoczęto zagospodarowanie rolnicze obszaru, a w późniejszym okresie lokalizację miast. W połowie XIX w przeprowadzano regulacje brzegów Wisły.

Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego
Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego
1993 r ze względu na swoje walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe, lewo i prawobrzeżna część Doliny Dolnej Wisły (od Bydgoszczy do Nowego) objęta została ochroną prawną jako Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Na obszarze o powierzchni ponad 60 tys. ha utworzono 14 rezerwatów przyrody oraz ustanowiono około 100 pomników przyrody, które wzbogacają cenne obiekty historyczne Chełmna, Świecia i Nowego.

Dolina Dolnej Wisły jest korytarzem ekologicznym będącym miejscem migracji gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla niżu Polskiego, jest również "korytarzem turystycznym", umożliwiającym poznanie nadwiślańskich terenów.

 

Festyn w Starogrodzie PDF Drukuj E-mail
Image Festyn pn. "Co ciekawego jest w naszej wsi" organizowany jest we wrześniu w Starogrodzie. Jego celem jest promocja walorów przyrodniczo-kultorowych wsi. Jedną z atrakcji, która jest eksponowana w trakcie festynu to pokaz smażenia powideł śliwkowych - Powideł Starogrodzkich. Ponadto w trakcie imprezy organizowany jest pokaz wyrobów kulinarnych przygotowywanych przez KGW, liczne konkursy a w szczególności na najlepszy przetwór "słodki" oraz "kwaśny" zgłoszonych przez mieszkańców wsi, związane z promocją walorów wsi.
Piknik rodzinny w przedszkolu "Brzdąc" PDF Drukuj E-mail
ImageDnia 8 września w przedszkolu "Brzdąc" odbył się coroczny Piknik rodzinny-Pożegnanie lata, powitanie jesieni. Już po raz drugi w przedszkolu odbyło się uroczyste smażenie powideł pod patronatem Krajobrazowego Parku Doliny Dolnej Wisły. Pod koniec lat 90 w kilkunastu miejscach w Dolinie Dolnej Wisły reaktywowano tradycję smażenia powideł śliwkowych w miedzianych kotłach.Od 15 marca 2006 r. powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły wpisane zostały na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Czytaj całość...
Zapraszamy na VI Święto Śliwki w Strzelacach Dolnych PDF Drukuj E-mail
ImageW sobotę i niedzielę 9-10 września 2006 r. zapraszamy do Strzelec Dolnych na coroczne Święto Śliwki. W czasie festynu m.in.: smażenie powideł, sprzedaż miodów, chleba, prezentacja rękodzieła, ceramiki oraz pokaz starych maszyn rolniczych.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 37 - 45 z 48