header image
Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna arrow Miejsca wytwarzania arrow Widlice
Widlice PDF Drukuj E-mail
powidła z Widlic
powidła z Widlic
Widlice to wieś, która przez wieki słynęła ze wspaniałych sadów śliwkowych. Tak jest i dzisiaj. Powstaje tu produkt tradycyjny - Powidła Śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły. Widlice i przyległe tereny znane są również z wyrobów koszykarskich.

Widlice to wieś w skład której wchodzi kilka przysiółków i osad leśnych (Dębiny, Wiosło Małe, Wiosło Duże, Pólko). W osadach Wiosło znajdowały się przeprawy przez Wisłę. Z okresem ich funkcjonowania związane są podania o rozbójnikach i zakopanych skarbach. Na początku wojny trzynastoletniej w 1454 roku miała tu miejsce potyczka oddziałów powstańczych i krzyżackich. Według tradycji ludowej został w niej uratowany Jan z Jani (ok.1400 - 1461) przywódca powstania i wojewoda Pomorza z nominacji króla. W XIX wieku  prowadzono prace regulacyjne Wisły, jego pozostałością jest pomnik Gottlieba Schmida, urodzonego 22 kwietnia 1800 roku, kierownika tych prac. Szczególny rozwój wsi nastąpił po wybudowaniu mostu przez Wisłę w 1909 roku. Funkcjonowała tu szkoła sklep, restauracja i przystań na Wiśle. W Widlicach urodził się Józef Czyżewski (1857 - 1935) działacz narodowy i wydawca prasy polskiej w Gdańsku.  W kompleksie leśnym znajdują się dwa florystyczne rezerwaty przyrody "Wiosło Małe" i "Wiosło Duże".

Widlice
Widlice
W roku 2005 oddano do użytku ścieżkę dydaktyczną i platformę widokową, z której obserwować można miasto Grudziądz i Kwidzyn oraz malowniczy krajobraz Doliny Wisły, a rok później również dwa szlaki piesze.

< Poprzedni   Następny >
gdzie kupić?
W dziale Producenci powideł publikujemy dane teleadresowe producentów - sprzedawców powideł z Doliny Dolnej Wisły.
kocioł kuprowy
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
powidła
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.