header image
Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna arrow Miejsca wytwarzania arrow Gruczno
Gruczno PDF Drukuj E-mail
powidła z Gruczna
powidła z Gruczna
Malowniczo usytuowana na zboczu Doliny Wisły, niewielka wieś, licząca ok. 1.350 mieszkańców, położona jest w odległości 3 km od rzeki Wisły, 12 km od śródmieścia Świecia, 11 km od starówki Chełmna i 39 km od centrum Bydgoszczy. Nazwy osady: Grodesno, Grodeczno, Grodzieczno, Grodczno, Groczno, Grucznensies, Gruczno, są pochodną od wyrazu "gród". Aktualna nazwa funkcjonuje od XVI w i nie występuje nigdzie więcej na terenie Polski. Administracyjnie wieś położona jest w powiecie świeckim, w gminie Świecie, w województwie kujawsko-pomorskim i umownie stanowi południowo-zachodni "przyczółek" kociewski.
W miejscowości warto zobaczyć: wznoszące się grodzisko zwane Górą św. Jana; budynki domów z przełomu XIX i XX w; kościół neogotycki wybudowany w latach 1873-1876; rezerwat przyrody "Ostnicowe Parowy Gruczna" z unikatową roślinnością stepową oraz udostępniony do zwiedzania zabytkowy młyn z 1888 r, przy którym powstaje miniskansen uli, pokazowa kolekcja starych gatunków i odmian zbóż oraz jedyna w regionie kolekcja pni starych drzew.

< Poprzedni   Następny >
gdzie kupić?
W dziale Producenci powideł publikujemy dane teleadresowe producentów - sprzedawców powideł z Doliny Dolnej Wisły.
kocioł kuprowy
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
powidła
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.