header image
Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna arrow Miejsca wytwarzania arrow Małe Łunawy
Małe Łunawy PDF Drukuj E-mail
powidła z Małych Łunaw
powidła z Małych Łunaw
Wieś w położona w powiecie chełmińskim, w gminie Chełmno. Od 2004 roku Szkoła Podstawowa w Małych Łunawach wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły dołączyła do grona wytwórców tradycyjnych powideł śliwkowych z Doliny Dolnej Wisły. Smażenie powideł odbywa się co roku na początku września na terenie Szkoły Podstawowej. Powidła smażone są w jednym kuprowym kotle, przekładane do słoików, pasteryzowane i etykietowane. Produkcja nie przekracza 400 słoików w sezonie.

Małe Łunawy są ośrodkiem działalności edukacyjnej i środowiskowej dla kilku wsi, z których pochodzą uczniowie z Klamer, Nowejwsi Chełm. Podwieska, Dolnych Wymiar, Małych i Wielkich Łunaw należących do gm. Chełmno. Małe Łunawy to malowniczo położona wieś wzdłuż wzniesień porośniętych lasami mieszanymi z przewagą sosny. Występuje tu unikat florystyczny – czosnek niedźwiedzi – który podlega ochronie prawnej i stanowi jedno z większych skupisk tej roślinności w województwie kujawsko-pomorskim.

Nazwa wsi pochodzi z XIII w, w tłumaczeniu z litewskiego "bagno, moczar", co być może świadczy o występujących tu glebach dawnego koryta rzeki Wisły. W Wielkich Łunawach znajduje się kościół parafialny z II połowy XIX w, który został wybudowany przez gm. ewangielicko-augsburską, a po II wojnie światowej został przekazany kościołowi rzymskokatolickiemu, od 1973 r jest kościołem parafialnym. Wieś posiada rozproszoną zabudowę typu rzędówki bagiennej, w pobliżu drogi układa się w formę ulicówki. We wsi występują nieliczne przykłady zabudowy o walorach zabytkowych m. in. chałupy drewniane z 2 połowy XIX w. i kilka domów murowanych z początku XX w. (1900-1939 r.), zachowały się również pozostałości nieczynnego cmentarza menonickiego, założonego w 2 połowy XIX w. Wzdłuż trasy z Klamer do Wielkich Łunaw wiedzie czarny szlak rowerowy (jeden z dłuższych w Polsce – 480 km). Bogate lasy i malownicze tereny zachęcają do odwiedzin i wędrówek.

< Poprzedni   Następny >
gdzie kupić?
W dziale Producenci powideł publikujemy dane teleadresowe producentów - sprzedawców powideł z Doliny Dolnej Wisły.
kocioł kuprowy
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
powidła
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.