header image
Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Miejsca wytwarzania
Chełmno
Gruczno
Gzin
Kiełp
Kijewo Królewskie
Kozielec
Małe Łunawy
Nebrowo
Nowe n. Wisła
Opalenie
Starogród
Strzelece Dolne
Świecie n. Wisłą
Wałdowo Królewskie
Widlice
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna arrow Małe Łunawy
Małe Łunawy PDF Drukuj E-mail
powidła z Małych Łunaw
powidła z Małych Łunaw
Wieś w położona w powiecie chełmińskim, w gminie Chełmno. Od 2004 roku Szkoła Podstawowa w Małych Łunawach wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły dołączyła do grona wytwórców tradycyjnych powideł śliwkowych z Doliny Dolnej Wisły. Smażenie powideł odbywa się co roku na początku września na terenie Szkoły Podstawowej. Powidła smażone są w jednym kuprowym kotle, przekładane do słoików, pasteryzowane i etykietowane. Produkcja nie przekracza 400 słoików w sezonie.

Małe Łunawy są ośrodkiem działalności edukacyjnej i środowiskowej dla kilku wsi, z których pochodzą uczniowie z Klamer, Nowejwsi Chełm. Podwieska, Dolnych Wymiar, Małych i Wielkich Łunaw należących do gm. Chełmno. Małe Łunawy to malowniczo położona wieś wzdłuż wzniesień porośniętych lasami mieszanymi z przewagą sosny. Występuje tu unikat florystyczny – czosnek niedźwiedzi – który podlega ochronie prawnej i stanowi jedno z większych skupisk tej roślinności w województwie kujawsko-pomorskim.

Nazwa wsi pochodzi z XIII w, w tłumaczeniu z litewskiego "bagno, moczar", co być może świadczy o występujących tu glebach dawnego koryta rzeki Wisły. W Wielkich Łunawach znajduje się kościół parafialny z II połowy XIX w, który został wybudowany przez gm. ewangielicko-augsburską, a po II wojnie światowej został przekazany kościołowi rzymskokatolickiemu, od 1973 r jest kościołem parafialnym. Wieś posiada rozproszoną zabudowę typu rzędówki bagiennej, w pobliżu drogi układa się w formę ulicówki. We wsi występują nieliczne przykłady zabudowy o walorach zabytkowych m. in. chałupy drewniane z 2 połowy XIX w. i kilka domów murowanych z początku XX w. (1900-1939 r.), zachowały się również pozostałości nieczynnego cmentarza menonickiego, założonego w 2 połowy XIX w. Wzdłuż trasy z Klamer do Wielkich Łunaw wiedzie czarny szlak rowerowy (jeden z dłuższych w Polsce – 480 km). Bogate lasy i malownicze tereny zachęcają do odwiedzin i wędrówek.

< Poprzedni   Następny >
w skrócie ...
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły smażone są z dojrzałych śliwek węgierek - ze wszystkich lokalnych ich odmian. Smażenie odbywa się w miedzianych kotłach, nad ogniem podsycanym drewnem liściastym. 
miejsca wytwarzania
kocioł kuprowy
Podczas smażenia masa jest mieszana drewnianym "bocianem" (mieszadłem), co uniemożliwia przywieranie powideł do ścian kotła.
Minimalny czas smażenia to 6-10 godzin (w zależności od wielkości kotła).