header image
Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna arrow Miejsca wytwarzania arrow Opalenie
Opalenie PDF Drukuj E-mail
Powidła Opaleńskie
Powidła Opaleńskie
Opalenie to duża wieś kociewska. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1365 roku. W XVIII wieku wieś, folwark i łąki nadwiślańskie należały do rodziny Czapskich.

Piotr Czapski założył Akademię Opaleńską, której działalność została reaktywowana w 1999 roku. Jego syn Jakub Czapski chorąży pomorski i podskarbi Prus Królewskich w roku 1773 ufundował, istniejący do dziś, kościół pw. Piotra i Pawła. W tym czasie na fundamentach dworu z XVII wieku wybudował także pałac zachowany do dnia dzisiejszego. W miejscu dawnych przepraw wojskowych z XVIII i XIX wieku w 1909 roku rząd pruski wybudował most kolejowo – drogowy, który w 1927 roku został rozebrany i przeniesiony do Torunia. W XIX wieku powstał kościół ewangelicki, działalność produkcyjną rozpoczęła cegielnia i młyn. Według tradycji ludowej w pałacu Czapskich w 1912 roku nocował Napoleon Bonaparte udający się z wyprawą do Rosji. W latach 1923 - 1938 mieszkał w nim gen. inż. Józef Burhardt (1863 – 1938). W 1924 roku w Opaleniu powstało pierwsze terenowe koło Ligi Ochrony Przyrody.

Opalenie
Opalenie
W otoczeniu wsi znajdują kompleks lasów a w tym dwa florystyczne rezerwaty przyrody "Opalenie Dolne” i "Opalenie Górne”. W pobliskiej osadzie leśnej Pólko znajduje się leśniczówka i Ośrodek Edukacji Leśnej i Myśliwskiej. Nie brakuje tu też gospodarstw agrosturystycznych oferujących swoim gościom moc atrakcji. Przez wieś prowadzą też dwa szlaki piesze i jeden rowerowy. Od 2004 roku Opalenie dołączyło do miejscowości, w których smażone są tradycyjne powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły.

< Poprzedni   Następny >
gdzie kupić?
W dziale Producenci powideł publikujemy dane teleadresowe producentów - sprzedawców powideł z Doliny Dolnej Wisły.
kocioł kuprowy
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
powidła
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.