header image
Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna arrow Miejsca wytwarzania arrow Nowe n. Wisłą
Nowe n. Wisłą PDF Drukuj E-mail
powidła z Nowego
powidła z Nowego
Tradycje smażenia powideł reaktywowano w 2003 roku. Na terenie miasta i gminy Nowego. Aktywnie działa kilku prywatnych wytwórców m. in. Gospodarstwo agroturystyczne "Huzar" i Nadwiślańskie Stowarzyszenie "Aktywni", które między innymi zajmuje się podtrzymywaniem lokalnych tradycji. Pomoc organizacyjną w smażeniu powideł udziela również Urząd Gminy Nowe. Smażenie powideł odbywa się w tradycyjny sposób, w miedzianych kotłach. Wielkość produkcji nie przekracza tys. słoików w sezonie.

Nowe to małe miasteczko leżące na północy powiatu świeckiego, w dorzeczu Mątwy, niewielkiej rzeki uchodzącej do Wisły. W centrum miasta znajduje się nowska starówka częściowo otoczona murami miejskimi, nieduży rynek otoczony XIX wiecznymi kamieniczkami o cechach późnego baroku. W Nowem można podziwiać wiele zabytków np. Kościół farny św. Mateusza, który jest najcenniejszym zabytkiem z przełomu XIV i XV stulecia, gotycki Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego z XIV wieku, który niegdyś był świątynią klasztorną, Kaplice św. Jerzego wzorowanej na jerozolimskiej świątyni, Nowski zamek z zachowanym wschodnim skrzydłem, obecnie centrum kultury i nauki oraz kaplice MB Różańcowej.

W okolicy Nowego znajdują się drewniane domostwa holenderskie z początków XIX wieku m. in. na Rybakach oraz wsi Mątawy .Geograficzne położenie Nowego sprzyjało przez stulecia uprawom sadowniczym. W sadach umiejscowionych na nadwiślańskich skarpach hodowano najlepsze odmiany śliw i jabłoni. Pozostałości po nich do dziś można podziwiać na Kniatku, oraz wsiach Dolne Morgi i Pastwiska.

< Poprzedni   Następny >
gdzie kupić?
W dziale Producenci powideł publikujemy dane teleadresowe producentów - sprzedawców powideł z Doliny Dolnej Wisły.
kocioł kuprowy
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
powidła
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.