header image
Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna
Powidła na liście produktów tradycyjnych! Drukuj E-mail
środa, 30 sierpień 2006
ImageInformujemy, że w dniu 15 marca 2006 roku na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały wpisane "Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły". Powidła umieszczono w kategorii Orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce .

Wytwarzanie, ochrona i promocja żywności wysokiej jakości odgrywają w państwach Unii Europejskiej coraz bardziej znaczącą rolę. Jednym z podstawowych sposobów realizacji polityki jakości we Wspólnocie (ang. - Quality Policy) jest wyróżnianie znakami potwierdzającymi wysoką jakość wyrobów rolno-spożywczych pochodzących z konkretnych regionów, jak też charakteryzujących się tradycyjną metodą produkcji.
System ochrony i promocji wyrobów regionalnych i tradycyjnych jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i realizację założeń II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Przyczynia się on do zróżnicowania zatrudnienia na obszarach wiejskich tworząc na wsi pozarolnicze źródła utrzymania oraz zwiększa dochody producentów rolnych. Ma to ogromne znaczenie, w szczególności dla obszarów odległych lub obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) gdyż zapobiega wyludnianiu się tych terenów. Za sprawą systemu ochrony i promocji produktów regionalnych i tradycyjnych chroni się także dziedzictwo kulturowe wsi, co w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności terenów wiejskich i rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej.
Realizowana w Unii Europejskiej polityka jakości daje także pewność konsumentom, że kupują oni żywność bardzo wysokiej jakości, która jednocześnie charakteryzuje się wyjątkową, tradycyjną metodą produkcji. Ze względu na dużą różnorodność produktów wprowadzanych na rynek konsumenci oczekują ponadto jasnych i wyczerpujących informacji na temat jakości i pochodzenia produktu rolnego lub artykułu spożywczego. Identyfikację i wybór poszczególnych wyrobów ułatwiają oznaczenia geograficzne, nazwy pochodzenia oraz świadectwa potwierdzające szczególny charakter. (źródło: www.minrol.gov.pl)

ImageNazwa produktu:
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły

Rodzaj produktu:
Orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce (przetworzone i nie) Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły

Charakterystyka produktu rolnego:
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju) Gęsta masa owocowa z fragmentami skórek owoców, o powierzchni lśniącej, bardziej zestalonej Kształt (zewnętrzny i na przekroju) Plastyczna masa przyjmująca kształt naczynia Barwa (zewnętrzna i na przekroju) Kolor ciemnego brązu z odcieniem bordowym, na przekroju jaśniejszy, z widocznymi fragmentami fioletowych skórek owoców śliwy Konsystencja, "wrażenie w dotyku" Gęsta masa, w przypadku konserwacji przez zapiekanie – o twardej, lśniącej powierzchni Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły Smak i zapach Smak lekko słodki, kwaskowaty, z wyczuwalną delikatną goryczką w przypadku wysmażania śliwek z pestkami; zapach swoisty smażonej śliwki, z lekkim aromatem dymu i pestki

Ostatnia aktualizacja ( niedziela, 08 październik 2006 )
< Poprzedni