header image
Smażenie powideł jesień 2013
 • 7-8 września 2013
  Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych
 • 12-13 września 2013
  Smażenie powideł w Grucznie
 • 14 września 2013
  IX Biesiada Królewska w Kiełpiu
 • 21 września 2013
  Święto Śliwki Nebrowskiej w Nebrowie Wielkim
 • 20 września 2013
  Smażenie powideł przy Starym Młynie w Grucznie
 • 28 września 2013
  VIII Spotkanie Śliwkowe w Nowem

Powidła śliwkowe
Tradycja smażenia powideł
Metoda produkcji
Właściwości powideł
Miejsca wytwarzania
Chełmno
Gruczno
Gzin
Kiełp
Kijewo Królewskie
Kozielec
Małe Łunawy
Nebrowo
Nowe n. Wisła
Opalenie
Starogród
Strzelece Dolne
Świecie n. Wisłą
Wałdowo Królewskie
Widlice
Powidła z Doliny Dolnej Wisły
Powidła śliwkowe
z Doliny Dolnej Wisły
są wpisane na Listę
Produktów Tradycyjnych
Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Strona główna arrow Powidła
Właściwości powideł PDF Drukuj E-mail

Ceramiczne cedzidło
Ceramiczne cedzidło
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły są gęste, ciemnobrązowe z odcieniem bordowym o lśniącej, zestalonej powierzchni z widocznymi fragmentami fioletowych skórek owoców śliwy. W smaku są lekko słodkie, kwaskowate, z wyczuwalną delikatną goryczką, posiadają swoisty zapach z lekkim aromatem dymu i pestki.

Odznaczają się wysoką jakością i specyficznym smakiem gdyż do ich produkcji stosuje się dojrzałe owoce śliwki węgierki nie opryskiwane środkami chemicznymi, bez objawów chorób.

Smażenie powideł
Smażenie powideł
Produkt jest wolny od żywych kultur bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów (pleśni i drożdży, bakterii beztlenowych przetrwalnikujących i drobnoustrojów tlenowych mezofilnych).

Zawartość ekstraktu ogólnego, oznaczonego refraktometrycznie, wynosi nie mniej niż 54%. Kwasowość ogólna w przeliczeniu na kwas jabłkowy nie mniej niż 0,9% m/m. Pozostałości metali ciężkich: ołów (Pb) - do 0,20 mg/kg, kadm (Cd) - do 0,03 mg/kg, rtęć (Hg) do 0,02 mg/kg, arsen (As) - do 0,20 mg/kg i miedź (Cu) - do 0,20 mg/kg.

Ilość pulpy owocowej lub przecieru ze śliwek (po oddzieleniu pestek) wymagana do wytworzenia 1 g wyrobu gotowego jest nie mniejsza niż 1.600 g. Termin przydatności do spożycia wynosi 12 miesięcy.

Powidła
Powidła
Produkt powinien być przechowywany w miejscu chłodnym i suchym, w temperaturze nie wyższej niż 180°C i wilgotności powietrza do 75%. Produkt nie posiada środków konserwujących.

< Poprzedni
w skrócie ...
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły smażone są z dojrzałych śliwek węgierek - ze wszystkich lokalnych ich odmian. Smażenie odbywa się w miedzianych kotłach, nad ogniem podsycanym drewnem liściastym. 
miejsca wytwarzania